سرخط خبرها
خانه / sellu / مبانی نظری و پیشینه تحقیق استعداد خستگی شغلی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استعداد خستگی شغلی

[ad_1]

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استعداد خستگی شغلیدسته: مدیریت
بازدید: ۱ بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: ۴۹ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۳۹

مبانی نظری و پیشینه تحقیق استعداد خستگی شغلی

قیمت فایل فقط ۲۵,۰۰۰ تومان

خرید

توضیحات: فصل دوم پژوهش کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع :                           دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

استعداد خستگی شغلی

ریشه لغوی خستگی[۱]

از زمان‌های دور (دوره­ی کلاسیک) در مورد خستگی مطالبی به جا مانده است که شرح مفصل آن به قرن چهارم میلادی برمی­گردد (هیلی[۲]، ۱۹۸۴). امّا، تا اواسط قرن هجدهم میلادی تعریفی از واژه‌ی خستگی در زبان انگلیسی وجود نداشت و ریشه­ی آن هم مشخصاً معلوم نبود (هیلی، ۱۹۸۴؛کوهن،۱۹۷۶). محققان می‌گویند ریشه‌ی لغت خستگی بسته به اینکه معنای اصلی آن به جنبه‌های جسمی یا روحی اشاره کند، متفاوت است. در میان معادل‌های واژه­ی خستگی جسمی می‌توان به لغات “دلگیر کننده[۳]، “کسالت آورنده[۴]“، “محزون[۵]” اشاره کرد، در حالی که معادلهای روحی آن شامل واژه‌های”ملال آور[۶]“،  “یکنواخت[۷]” و واژه‌ی فرانسوی (Ennui)  است (هیلی، ۱۹۸۴؛ کوهن، ۱۹۷۶؛ اوکانر[۸]، ۱۹۶۷).

در سایر زبانها معانی دیگری از خستگی که ناشی از نحوه‌ی کاربرد این اصطلاح است را می‌توان پیدا کرد. برای مثال در زبان آلمانی، لغت”Lany Wiele”که حاکی از “گذر کند زمان” است معنی خستگی را می‌دهد. در زبان عبری، لغت “Lashemn”به معنای “آرزوی چیزی را کردن” و همچنین” اندوه ناشی از بیکاری” معادل واژه‌ی خستگی است. معنی اصلی واژه­ی خستگی در زبان اسلاوی” Kuka”است که به معنای “تکرار و یکنواختی[۹]” است (واف، ۱۹۷۹). نهایتاً ساندبرگ و استات (۱۹۹۲) معادل‌های دیگر واژه‌ی خستگی (خسته کننده) را از زبان‌های ژاپنی، چینی (ماندارین) وکره‌ای که تأکید بر مفاهیم “جالب نبودن[۱۰]“و یا “بیکار بودن[۱۱]” است راگزارش کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ریشه‌ی لغت خستگی می‌توان به نوشته‌های آسمان[۱۲] (۱۹۷۹) و واف[۱۳] (۱۹۷۹) مراجعه کرد. کاربردهای ادبی واژه‌ی خستگی را همچنین در آثار هیلی(۱۹۸۴)، کلاپ[۱۴] (۱۹۸۶)، کوهن (۱۹۷۶)، اسپکز[۱۵] (۱۹۹۵) می‌توان یافت.

شکایات مربوط به خستگی ناشی از کار بسیار فراگیر هستند (فارن ورث[۱۶]،۱۹۹۸؛ فیشر،۱۹۸۷؛ گارسون[۱۷]،۱۹۷۵؛گست[۱۸]، ویلیامز[۱۹]، و دیو[۲۰]،۱۹۷۸؛ کوم‌هاوسر[۲۱]،۱۹۶۵؛رابین[۲۲]،۱۹۷۶؛ اسمیت[۲۳]،۱۹۵۵؛ ترکل[۲۴]، ۱۹۷۴؛ ویات[۲۵]،فراسر، و استاک[۲۶]،۱۹۲۹)، و تجربه­ی عمومی خستگی در میان فرهنگهای

 مختلف مکرراً گزارش شده است (ساندبرگ، لاتکین[۲۷]، فارمر و سائود[۲۸]،۱۹۹۱؛ ساندبرگ و استات،۱۹۹۲؛ ودانوویچ و وات[۲۹]،۱۹۹). برای مثال، گست و همکارانش[۳۰] (۱۹۷۸) سه نمونه از کارگران انگلیسی را به عنوان معرف همه­ی سطوح سازمانی مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که قضاوت بیش از نیمی (۵۶ درصد) از آنها این است که شغلشان به طور کلی خسته کننده است، در حالیکه ۷۹ تا ۸۷ درصد آنها می‌گفتند برخی از مواقع احساس خستگی می‌کنند. محققان نظامی خستگی شغلی را به عنوان یک مشکل رایج سربازان در پادگان‌های نظامی در زمان صلح تصدیق می‌کنند (هریس و سگال[۳۱]،۱۹۸۵).

۲-۱-۲- مفاهیم و تصورات خستگی

اگرچه پژوهش‌های انجام شده در مورد خستگی فراوان نیستند، امّا آنها بسیار متنوع هستند. تعاریف بیان شده در مورد ماهیّت خستگی تقریباً به تعداد مقالات تجربی و ادبی که در این مورد نوشته شده است می‌باشند، که بخش بزرگی از آنها عمدتاً به علایق و زمینه‌های فکری نویسنده­گان مقالات بستگی دارد. برای مثال، پژوهشگران روانپزشکی، مطابق معمول خستگی را ازطریق بررسی مکانیسم‌های دفاعی و روان‌رنجورخویی مورد مطالعه قرار می‌دهند، در حالیکه روانشناسان مطابق معمول خستگی را ازطریق فرسودگی ناشی از زندگی صنعتی، یکنواختی، گوش به زنگ بودن، مورد مطالعه قرار می‌دهند و کمتر بر جنبه‌ی تئوری شخصیت  (فردیت) تمرکز دارند. لیری[۳۲]، راجرز[۳۳]،کان فیلد[۳۴]، و کئو[۳۵] (۱۹۸۶) بر این نکته تأکید دارند که تفسیرهای گوناگون از خستگی به دلیل” سوابق وشرایط، وابستگی روانشناختی، ملازمات پدیده شناختی، و پیامدهای رفتار­ی می­باشد” در ادامه نگاهی گذرا به چهار مفهوم رایج خستگی می‌شود.


۱-Etymology Boredom

2-Healy

[3]-Dreary

[4]- Weary

[5]- Doleful

[6]- Tedium

[7]- Monotony

[8]- O ُConnor

[9]- Repetition And Monotony

[10]- Not Interesting

[11]- Nothing To Do

[12]-Esman

[13]- Waugh

[14]-Klapp

[15]-Spacks

[16] -Worth

[17]- Garson

[18]- Guest

[19]- Williams

[20]-Dewe

[21]-Komhauser

[22]- Rubin

[23]- Smith

[24]-Terkel

[25]- Wyatt

[26]-Fraser&Stock

[27]-Latkin

[28]-Farmer&Saoud

[29]-Vodanovich&Watt

[30]- Guest Et Al.

[31]-Harris&Segal

[32]- Leary

[33]- Rogers

[34]- Canfield

[35]- Coe

قیمت فایل فقط ۲۵,۰۰۰ تومان

خرید

برچسب ها : مبانی نظری , پیشینه تحقیق , استعداد خستگی , شغلی

[ad_2]
لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *